MRE - ako sa stravujú vojaci?

Skratka MRE alebo „meal ready to eat“ znamená, že jedlo je pripravené k okamžitej konzumácii. Predstavuje modernú poľnú stravovaciu jednotku. Väčšinou obsahuje jedlo na jeden deň pre jednotlivca, ktorý je v teréne, kde nie je dostupná bežná poľná kuchyňa.

Prvé dostupné informácie o stravovacích dávkach pochádzajú z doby Americkej vojny za nezávislosť, kedy bolo kongresom ustanovené, že každý vojak musí dostať dostatok jedla, aby mohol fungovať celý deň.

Pôvodne bolo jedlo podávané iba v konzervách a až neskôr vznikli sady, ktoré obsahovali kompletné menu. Väčšinou obsahovali mäso, chleba, kávu, čaj a soľ. Počas 1.svetovej vojny sa konzervy nahradili sušeným nasoleným mäsom. Cez 2.svetovú vojnu a aj počas Kórejskej vojny sa distribuovali dávky ako ťažké konzervy. Avšak objavili sa problémy a bolo potrebné poskytnúť jedlo, ktoré bolo chutné a bohaté na živiny. Postupom času sa začal vývoj na dehydrovanom jedle, čo bolo mäso uložené vo vodovzdornom ľahkom puzdre, ale neskôr bolo v plastovom sáčku. Následne bol pridaný bezdymový ohrievač. V rôznych krajinách bola strava zabalená v sáčkoch rôznych farieb a pridali sa aj dehydrované nápoje.  

( Francúzske MRE - dávka na 12 hodín, viď foto).

V súčasnosti sú MRE vyvíjané s ohľadom na zásady zdravej výživy pre vysoko aktívnych mladých mužov od 18-30 rokov, ktorý spotrebujú mnoho kalórií denne. V dnešnej dobe sú niektoré MRE aj vo vegánskych a vegetariánskych verziách.
 
 

Vo všeobecnosti MRE obsahuje: hlavné jedlo, vedľajšie jedlo, dezert alebo sladkosť, chleba alebo krekery, syr alebo arašidové maslo, nápoje (káva, čaj, kakao, ovocné nápoje), príbor, bezdymový chemický ohrievač, príslušenstvo (vreckovky, zápalky, žuvačky, mokré obrúsky, tablety na čistenie vody, soľ, korenie, cukor).

MRE je možné používať aj na civilné účely. Napríklad v prípade prírodných alebo národných katastrof (vojna, epidémia). MRE bolo viackrát distribuované medzi civilné obyvateľstvo v prípade hurikánov, tornád alebo dlhodobých výpadkov prúdu. Taktiež je možné využitie pre výlety do lesov, hôr, výlety loďou, rybolov, na poľovačku či airsoft.
 
 
V prípade záujmu o kúpu MRE kontakt:
Facebook stránka - https://www.facebook.com/ArmyMre
Instagram - @mreworld